top of page

שאלות נפוצות

 • מתי ניתן להגיש מועמדות לתכנית ?
  ניתן לפנות ולהגיש מועמדות החל מכיתה י"א (שנת הלימודים שלפני האחרונה) או בתחילת כיתה י"ב. ניתן כמובן להגיש מועמדות גם בשלב מאוחר יותר וללא קשר ללימודים התיכוניים, שכן, הצבא מאפשר לגייס בוגרי התכנית עד גיל 25 (ביום הגיוס). ניתן להגיש מועמדות במייל rr@ono.ac.il או דרך צור קשר.
 • האם צריך לקבל פטור משירות צבאי לפני הגשת המועמדות ?
  התכנית מיועדת לבוגרים על הספקטרום הפטורים משירות צבאי, ולכן מי שמשתתף בה חייב להיות פטור משירות צבאי. יחד עם זאת, ניתן להגיש מועמדות עוד לפני קבלת הפטור, ולהמשך לטפל בקבלת הפטור במקביל.
 • האם צריך לקבל אישור התנדבות לפני הגשת מועמדות ?
  אין צורך בקבלת אישור התנדבות לפני הגשת המועמדות. הטיפול בבקשת ההתנדבות ובאישורה מתקיים במהלך ההשתתפות בקורס ובתכנית. גם מי שכבר קיבל אישור התנדבות יכול להגיש מועמדות לתכנית, אך ייתכן שבהמשך יצטרך לעבור שוב חלק משלבי אישור ההתנדבות.
 • האם התכנית מתאימה רק לאנשים על הספקטרום האוטיסטי או גם לאנשים עם מוגבלויות אחרות ?
  התכנית מותאמת לאוכלוסיה שעל הספקטרום האוטיסטי בלבד ממספר סיבות: ראשית המקצועות הנבחרים הם כאלו שבהם מאפייני הספקטרום מהווים יתרון. שנית, הצוות של התכנית מתמחה באוכולוסיה זו. הקורס עצמו עוסק בנושא הספקטרום האוטיסטי ובמשמעות האבחנה עבור הפרט. כמו-כן, בהיבט המנהלתי – הלווי ביחידות מופעל במסגרת מיזם משותף עם משרד הרווחה – האגף לטיפול באדם עם אוטיזם, ולפיכך משתתפי התכנית צריכים להיות מאובחנים על הספקטרום ומוכרים ע"י האגף.
 • האם ההשתתפות בקורס ובתכנית כרוכה בתשלום?
  ההשתתפות בקורס כרוכה בתשלום של 18,442 ש"ח אשר מתקבל רובו כהחזר מהביטוח הלאומי (הקורס מוכר כתכנית קדם שיקום ע"י אגף השיקום בבט"ל, כך שאין פגיעה בזכאות לתכניות שיקום). ההשתתפות העצמית של המשתתף/המשפחה אחרי ההחזר היא בסכום של 4,000 ש"ח. (משפחות שמתקשות לשלם יכולות לקבל הנחות/מלגות). כל שלבי התכנית שלאחר הקורס, לרבות הלווי שניתן ביחידות, אינם כרוכים בתשלום.
 • מה כולל תהליך המיון ?
  לאחר הגשת המועמדות, תחזור אליכם רכזת המועמדים, לבירור נתונים ולהסבר כללי על התכנית והתהליך. בהמשך תוזמנו לערב הסבר על התכנית ויישלחו לכם טפסים למילוי. לאחר קבלת הטפסים, במידה וקיים פוטנציאל התאמה לתכנית, יזומן המועמד לראיון אישי. בהמשך, יתקיים אשכול מבדקים הכולל מבדקים למקצועות השונים ויום הערכה. אשכול מבדקים יתקיים שלש פעמים בשנה - בחודשים אפריל, אוגוסט ודצמבר, וישתתפו בו מועמדים שעברו את שלב הראיון.
 • מתי אקבל תשובה אם התקבלתי ?
  כשבועיים-שלושה לאחר אשכול המבדקים ניתן יהיה לקבל תשובה עקרונית על קבלה לתכנית ועל הקורס והמקצוע אליו התקבל המועמד. אישור סופי יתקבל לאחר שיסתיים תהליך האישור הבטחוני.
 • מתי מתחיל הקורס ?
  בתכנית רואים רחוק מתקיימים לאורך השנה שלושה קורסים שונים - הראשון מתחיל בד"כ ביולי/אוגוסט השני בנובמבר/דצמבר והאחרון במרץ/אפריל. מועדים מדוייקים והמקצועות בכל קורס תלויים גם בצרכי הצבא ומתגבשים בדרך כלל חודשים ספורים מראש.
 • האם נכון למי שמאובחן על הספקטרום האוטיסטי בתפקוד גבוה להתגייס במסגרת שירות צבאי "רגיל", או שנכון יותר לבקש פטור משירות ולהתגייס כמתנדב/ת ? "
  להבנתנו ומניסיוננו כאשר מדובר בשירות צבאי רגיל מתוקף חוק שירות חובה, הצבא, ככלל, אינו המסגרת המיטבית לחיילים על הספקטרום האוטיסטי, גם אלה שהם ברמת תפקוד גבוהה מאד. ההמלצה שלנו למועמדים על הספקטרום, המעוניינים לשרת בצה"ל, היא לבקש פטור מגיוס ולהגיש בקשה להתנדבות – וזאת גם אם הם בתפקוד גבוה במיוחד. כל מסלולי השירות בהתנדבות, וכל התכניות המיועדות לספקטרום האוטיסטי – מתאימים יותר למועמדים על הספקטרום, ומאפשרים להם מיצוי טוב יותר של כישוריהם לצד מתן תמיכה והסברה למערכת הצבאית ולמפקדים באופן המאפשר יותר הבנה ויכולת התמודדות עם הקשיים הצפויים במהלך השירות. לפרטים נוספים.
 • האם תכנית "רואים רחוק" היא האפשרות היחידה לגיוס לצה"ל המיועדת למועמדים על הספקטרום ?"
  קיימות מספר אפשרויות ותכניות שונות בעלות מאפיינים שונים. לפרטים נוספים.
 • האם אני יכול להירשם לתכניות אחרות/ נוספות ?
  ניתן להגיש מועמדות למספר תכניות במקביל, אך נדרש לעדכן את רכזת המועמדים על רישום לתכניות נוספות. במידה ומתקבלה החלטה סופית על תכנית אחרת, יש לעדכן מיידית את רכזת המועמדים.
 • מה המשך הכולל של התכנית והשרות הצבאי ?
  משך הקורס בקרייה האקדמית אונו -כ- 3 חודשים. משך ההתנסות המעשית ביחידה הצבאית - 3-4 חודשים (בהתאם למועדי הגיוס הנקבעים ע"י הצבא. משך השרות הצבאי המלא – בהתאם למשך השירות לחיילים/חיילות בעת הגיוס. שרות במתכונת התנדבות, מחייב את אישור הצבא וכן את הסכמת החייל, בתום כל שנה - להאריך את השרות לתקופה נוספת. הציפייה של התכנית והיחידות היא שהמתגייסים ישלימו תקופת שרות מלאה, בכפוף לתפקודם ותרומתם.
 • איפה מתקיימים הקורס והשירות הצבאי ?
  הקורס מתקיים במתחם רואים רחוק באור יהודה. השירות ביחידות שונות של חילות המודיעין, האויר וטנ"א (לשעבר חימוש) במרכז הארץ.
 • אנחנו גרים רחוק ממרכז הארץ. האם יש אפשרות להשתתף בתכנית ?
  משתתפי התכנית מתגייסים בסטאטוס של מתנדבים, ולפיכך אין להם אפשרות ללון בבסיסי צה"ל. תכנית רואים רחוק פועלת בשת"פ עם משרד הרווחה ועם "בית אקשטיין" לטובת פתיחת דירות באזור המרכז המיועדות למשתתפי התכנית במהלך הקורס והשירות. אנו מסייעים בשיבוץ חניכים בדירות אלו, אך זמינות אינה מובטחת למועדי פתיחת הקורסים. כניסה לדיור מותנית בהכרה ע"י משרד הרווחה ואישור של ועדת השמה מתאימה. אפשרויות אחרות הינן מגורי החניך אצל בן משפחה הגר במקום קרוב יותר או שכירת יחידת דיור באופן עצמאי ע"י המשפחה.
 • האם אני יכול להגיש מועמדות למקצוע ספציפי ?
  במסגרת הראיון כל מועמד נשאל על המקצועות המועדפים מבחינתו . ניתן עקרונית לבקש להתמיין רק למקצועות מסויימים, אך אנו ממליצים להתמיין לכלל המקצועות שלהם יש התאמה בסיסית, על מנת לפתוח את מגוון האפשרויות ולהעלות את סיכויי ההתאמה לתכנית.
 • האם ניתן לעבוד / ללמוד במקביל להשתתפות בתכנית ?
  הקורס והשירות הצבאי הם אינטנסיביים מאד ודורשים השקעה רבה מצד המשתתפים. לאור זאת ולאור נסיון העבר, לא ניתן לעבוד / ללמוד במסגרת קבועה במקביל להשתתפות בתכנית.
 • האם התכנית זקוקה לתרומות ?
  בהחלט. חלק משמעותי מתקציב התכנית מבוסס על תרומות. נשמח מאד לתמיכה כספית בתכנית. ניתן לתרום בכרטיס אשראי דרך הלינק או לפנות במייל rr-program@hotmail.com
bottom of page